Dr hab. med. Waldemar Goździk
Biografia
Dr hab. med. Waldemar Goździk, prof. uczelni
W 1981 ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu. Jest specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii.
W 1994 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych na podstawie rozprawy pt. ”Przydatność ciągłego pomiaru wysycenia tlenem krwi żylnej mieszanej (SvO2) w intensywnej terapii”, a w 2014 stopień doktora habilitowanego na podstawie monografii „Ocena aktywacji układu immunologicznego w przebiegu chirurgicznej rewaskularyzacji naczyń wieńcowych z zastosowaniem różnych metod znieczulenia”.
Od 2016 roku jest Kierownikiem Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i profesorem tej uczelni.
Na różnych etapach pracy zawodowej odbył zagraniczne staże naukowe w: Mediolanie (Włochy); Bad Oeynhausen (Niemcy) i Leuven (Belgia).
Od wielu lat aktywnie współpracuje z Odziałem Klinicznym Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Sztokholmie (Szwecja) – Szpital Danderyd. Od 2002 roku prowadzi wspólnie z prof. Claesem Frostellem i prof. Larsem Gustafssonem z Instytutu Karolińskiego w Sztokholmie, cykl eksperymentalnych badań naukowych nad oddziaływaniem inhalacyjnego tlenku azotu poza łożyskiem płucnym oraz badania nad nowymi donorami tlenku azotu.
Jego zainteresowania kliniczne obejmują:
- Profilaktyka i leczenie niewydolności wielonarządowej w anestezjologii i intensywnej terapii ze szczególnym uwzględnieniem terapii pozaustrojowych.
- Sepsa
- Problemy okołooperacyjnego postępowania anestezjologicznego w chirurgia serca dorosłych.
- Aktywność poza łożyskiem płucnym inhalacyjnie stosowanego tlenku azotu – badania eksperymentalne.
- Wewnątrzszpitalne systemy ratunkowe.
W czasie drugiej i trzeciej fali pandemii Covid-19, utworzył na bazie klinicznego oddziału IT regionalne centrum ECMO, gdzie z dużymi sukcesami leczono najcięższe przypadki zakażeń Sars-Cov-2.