prof. dr hab. n. med. Ewa Wender-Ożegowska – PZWL – Webinary

prof. dr hab. n. med. Ewa Wender-Ożegowska

prof. dr hab. n. med. Ewa Wender-Ożegowska

Biografia

położnik-ginekolog, perinatolog.

Jest kierownikiem Kliniki Rozrodczości Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Całe swoje zawodowe i naukowe życie dedykowała pacjentkom z cukrzycą. Przez wiele lat była przewodniczącą OW Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, członkiem Zarządu Głównego PTD i PTGiP, Przewodniczącą Sekcji Cukrzycy i Ciąży obu Towarzystw. W ramach pracy w PTD i PTGiP brała udział w opracowywaniu wszystkich rekomendacji powstałych w Polsce dotyczących  postępowania z ciężarną z cukrzycą. Jest członkiem Diabetes Pregnancy Study Group, która jest grupą roboczą przy EASD.

Od roku 2009-2016 była Prodziekanem WL I UMP, w latach 2016-2019 pełniła funkcję Dziekana Wydziału Lekarskiego I UMP, a w latach 2019-2020 Prorektora ds. Współpracy z Zagranicą. Od roku 2020 pełni funkcję Prorektora ds. Szkoły Doktorskiej i Kształcenia Podyplomowego UMP, będąc równocześnie Dyrektorem Szkoły Doktorskiej.

W 1992 roku obroniła rozprawę doktorską na temat: „Przydatność badania fosfolipidów płynu owodniowego oraz ultrasonograficznego obrazowania punktów kostnienia do oceny dojrzałości płodu”, a w 2000 roku rozprawę habilitacyjną na temat: „Czynniki wpływające na rozwój płodu w przebiegu ciąży powikłanej cukrzycą”.

Jest autorką ponad 100 publikacji, poświęconych w dużej mierze problemom cukrzycy i ciąży, a także otyłości i nadciśnieniu wikłającym ciążę. Jest współredaktorką pierwszego polskiego podręcznika wydanego w roku 2020 poświęconego cukrzycy i ciąży „Cukrzyca i ciąża”.

Prof. Ewa Wender- Ożegowska jest także cenionym ekspertem w zakresie prowadzenia u pacjentek z otyłością, z chorobami układu krążenia szczególnie, z nadciśnieniem tętniczym i chorobami nerek, z chorobami reumatologicznymi, z cholestazą ciążową.

Ma również ogromne doświadczenie w prowadzeniu ciąż po leczonej niepłodności, ciążami mnogimi, ciążami z zaburzeniami wzrastania płodu oraz z nadciśnieniem ciążowym.

Od lat leczy  pacjentki z niemożnością zajścia w ciążę, z zespołem metabolicznym i zespołem policystycznych jajników.

Poza położnictwem zajmuje się leczeniem pacjentek ginekologicznych, a szczególnie zaburzeń związanych z okresem dojrzewania, jak i okresem okołomenopauzalnym.