prof. dr hab. n. med. Elżbieta Smolewska – PZWL – Webinary

prof. dr hab. n. med. Elżbieta Smolewska

prof. dr hab. n. med. Elżbieta Smolewska

Biografia

absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej  Łodzi. W latach 2016-2019-  Prodziekan ds. Nauki Wydziału Nauk o Zdrowiu, od 2018 roku- Kierownik II Katedry Pediatrii oraz Kliniki Kardiologii i Reumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego, specjalistka w dziedzinie pediatrii, reumatologii oraz immunologii klinicznej. W latach 2014-2021 roku przewodnicząca Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Od 2021r jest członkiem Zarządu Głównego  PTR oraz  przewodniczącą Sekcji Reumatologii Wieku Rozwojowego. Od 2012 roku pełni funkcję krajowego koordynatora badań klinicznych w dziedzinie reumatologii dziecięcej w ramach PRINTO (Paediatric Rheumatology INternational Trials Organisation, Genua, Włochy).

Od początku pracy zawodowej związana z problematyką reumatologii dziecięcej, w szczególności młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, najczęstszej  artropatii zapalnej u dzieci. Autorka ponad 120 publikacji w polskich i wysoko impaktowanych zagranicznych czasopismach naukowych, licznych rozdziałów w podręcznikach z zakresu reumatologii oraz wielu doniesień na zjazdach krajowych i zagranicznych. Recenzentka licznych prac w wiodących czasopismach krajowych i oraz renomowanych czasopismach zagranicznych z dziedziny pediatrii, reumatologii i immunologii. Promotor 7 przewodów doktorskich.

Laureatka licznych nagród i wyróżnień Ministra Zdrowia RP oraz Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi za działalność naukową, wśród nich indywidualnej nagrody Ministra Zdrowia za pracę habilitacyjną pt. „Rola zaburzeń apoptozy limfocytów i dystrybucji komórek dendrytycznych w patogenezie młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów”” (2009) oraz Nagrody Rektora UM w Łodzi za wyróżniające się osiągnięcia we współpracy międzynarodowej (2020). Dwukrotna laureatka nagrody Prezesa Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego za najlepsze prace oryginalne opublikowane w czasopismach anglojęzycznych (2009, 2013). W 2016 roku otrzymała Brązowe Pióro czasopisma „Reumatologia” za najlepszą pracę oryginalną.