Prof. dr hab. n. med. Anna Kuryliszyn-Moskal
Biografia
Po ukończeniu studiów na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Białymstoku rozpoczęła pracę w Klinice Reumatologii UM w Białymstoku, jako stypendystka Studium Doktoranckiego, następnie na stanowisku asystenta, adiunkta, zaś w latach 1997-2008 pełniła funkcję zastępcy Kierownika tej Kliniki.
Jest specjalistą z zakresu chorób wewnętrznych, reumatologii oraz rehabilitacji medycznej. W 2008 roku została powołana przez JM Rektora UM w Białymstoku do organizacji nowej Kliniki Rehabilitacji UMB oraz pełnienia obowiązków kierownika Kliniki i od 01.07.2013 roku do chwili obecnej kieruje tą Kliniką. W 1986 r. uzyskała stopień doktora nauk medycznych.
Zainteresowania naukowe dotyczą zagadnień związanych z klinicznymi i biochemicznymi aspektami procesu zapalnego, immunopatogenezą oraz wczesną diagnostyką powikłań narządowych, a zwłaszcza zaburzeń mikrokrążenia i waskulopatii w przebiegu układowych chorób tkanki łącznej.
Zainteresowania naukowo-badawcze rozwijałam i pogłębiałam podczas zagranicznych szkoleń i stypendiów naukowych m.in.: stypendium Europejskiej Ligi do Walki z Reumatyzmem (EULAR) w Klinice Reumatologii w Bazylei (Szwajcaria), a także stypendium Fundacji im. A. von Humboldta w Klinice Reumatologii w Bad Kreuznach (Niemcy), późniejszym Centrum Reumatologicznym Nadrenii Westfalii. Tematyka badań obejmowała ocenę mikroheterogenności białek ostrej fazy stanu zapalnego, zagadnienia związane z immunopatogenezą oraz wczesną diagnostyką waskulopatii w układowych chorobach tkanki łącznej, a także oceną subpopulacji limfocytów we krwi obwodowej oraz płynach stawowych w przebiegu chorób reumatycznych.
Istotnym osiągnięciem o znaczeniu praktycznym było wdrożenie kapilaroskopii do diagnostyki oraz oceny klinicznej zmian w obrębie mikrokrążenia w przebiegu chorób reumatycznych i zastosowanie tego badania w codziennej praktyce klinicznej. Podsumowaniem tych osiągnięć była praca habilitacyjna pt. Waskulopatia w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. Studium kliniczno-immunologiczne w aspekcie zmian morfologicznych w badaniu kapilaroskopowym. W 1996 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie medycyny, w dziedzinie reumatologii i immunologii klinicznej. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopismach o zasięgu międzynarodowym, jak np. Ann. Rheum. Dis., Immunol. Letters, Rheumatol. Eur., Z. Rheumatol.
Po uzyskaniu habilitacji kontynuowała badania dotyczące zagadnień wczesnej diagnostyki i kliniki zaburzeń mikrokrążenia w przebiegu układowych chorób tkanki łącznej oraz chorób wewnętrznych, m.in. w cukrzycy typu 1, a także immunopatogenezy zmian zapalnych naczyń oraz przewlekłych powikłań narządowych o typie waskulopatii w chorobach reumatycznych. Wyniki zostały opublikowane w czasopismach o zasięgu międzynarodowym (Scand. J. Rheumatol., J. Rheumatol., Clin. Rheumatol.).
Z dydaktycznego i klinicznego punktu widzenia ważnym osiągnięciem jest organizacja w 2008 roku pierwszego w Polsce kursu pt. „Kapilaroskopia jako metoda diagnostyczna zaburzeń mikrokrążenia w chorobach wewnętrznych”, akredytowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego jako kurs doskonalący, skierowany do lekarzy specjalizujących się w zakresie chorób wewnętrznych, angiologii, dermatologii i reumatologii.
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 07.10.2010 roku otrzymała tytuł naukowy profesora nauk medycznych.
Od października 2008 roku, po objęciu stanowiska kierownika Kliniki Rehabilitacji UMB, prowadzi wykłady i seminaria z rehabilitacji medycznej dla studentów Wydziału Lekarskiego zarówno polsko- jak i anglojęzycznych oraz na kierunku Fizjoterapii na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Jestem promotorem ośmiu zakończonych przewodów doktorskich, trzech otwartych przewodów doktorskich, prac magisterskich oraz recenzentem dorobku naukowego do uzyskania tytułu profesora nauk medycznych, doktora habilitowanego nauk medycznych, licznych prac doktorskich, magisterskich i licencjackich.
W 2015 roku w uznaniu dotychczasowych osiągnięć oraz zaangażowania w tworzenie i rozwój innowacyjnych rozwiązań otrzymała nagrodę Innowator UMB.
Ponadto w zakresie działalności klinicznej poza Uczelnią, od 2013 roku do chwili obecnej pełni funkcję Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie rehabilitacji medycznej w województwie podlaskim.